Postawione w tytule pytanie niestety nie posiada jednej wyczerpującej odpowiedzi. Na dzisiaj niestety jesteśmy co najwyżej w stanie zgadywać, dlaczego kolka u niemowląt pojawia się w ogóle i dlaczego jest tak częstym zjawiskiem. Okazuje się bowiem, że cierpi na nią około 40% wszystkich maluchów w wieku od 1 do 3 miesięcy i chociaż w większości przypadków ataki kolki są sporadyczne i krótkotrwałe, nie jest to coś, co rodzic byłby w stanie po prostu zlekceważyć. Kolki u niemowląt są bolesne i pojawiają się zupełnie niespodziewanie.
Mechanizm kolki
Lekarze są w miarę zgodni, że kolka u niemowląt jest powodowana reakcja obronną jelit polegającą na ich nagłych, silnych skurczach. Podstawową kwestia staje się to, przed czym organizm dziecka próbuje się bronić, ponieważ nic go nie atakuje. Naszym najlepszym pomysłem na dzisiaj jest po prostu to, że jelita są jeszcze słabo wykształcone i nawet drobne elementy mogą je drażnić. Najczęściej za bezpośrednie źródło kolek u niemowląt uchodzi powietrze połykane przez dziecko w czasie karmienia, a drugą możliwością jest reakcja alergiczna na białka i cukry zawarte w mleku.
Niezależnie od powodu występowania kolki, w zasadzie nie ma żadnej skutecznej metody na poradzenie sobie z nią i jedyne, co możemy w takiej sytuacji zrobić, to uspokajać dziecko i czekać, aż przypadłość minie. Zazwyczaj nie trwa to długo. Kolki pojawiają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i utrzymują się przez kilka minut. W praktyce mogą one jednak dotknąć dziecka o każdej porze dnia i nocy, a czas trwania ataku kolki może wynosić nawet kilka godzin. Rodzic powinien zdawać sobie sprawę z takiej ewentualności.